Windows Server Sürümlerinin Tam Listesi

Windows Server Sürümleri Tam Listesi

Aşağıdaki tablo, diğer bazı yararlı bilgilerle birlikte Windows Server sürümleri her birinin önemli yönlerini kısaca açıklamaktadır.

Windows Server Sürümleri Tam Listesi aşağıdaki tablodadır.

"<yoastmark

Yukarıdaki tablo, Microsoft’un işletim sistemini ilk kez 1993’te başlatmasından bu yana, tüm önemli değişiklikleri ve ayrı Windows Server sürümlerinin sürüm ayrıntılarını kısaca açıklamaktadır.

Şimdi her sürümün ayrıntılarını inceleyelim.

Windows Server NT Sürümleri

Başlangıçta Microsoft, Windows Server’ı piyasaya sürerken Yeni Teknoloji (NT) terminolojisini kullandı. Üstelik, halka açık olarak piyasaya sürülen ilk sürüm, sürüm 1 değil, 3.1’di.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, her sürümün farklı sürümlerinin Windows Server 2000 ile 2000 yılına kadar uygulanmadığıdır. Bundan önce, Sunucular yalnızca tek, standart bir sürüm olarak sunuluyordu.

Windows NT Sunucusu 3.1

Windows NT Server 3.1, Microsoft’un ilk Sunucusuydu. Bu, 1993 yılında piyasaya sürülen 32 bit mimariye sahip bir işletim sistemiydi. Bu, 2 varyantta piyasaya sürüldü: biri Terminaller ve diğeri Sunucular için.

Sunucular için sürüm, bugüne kadar devam eden Sunucu ailesine dönüşen sürümdür.

Windows NT Sunucusu 3.5

Microsoft daha sonra doğrudan 3.5 sürümüne atladı. Çoğu ağ, Unix veya Novell sunucularını çalıştırdığından, Windows NT Server 3.5, uygun veri iletimi için bu sistemlerle ara bağlantıya izin verdi.

Bu, piyasada nispeten yeni oldukları için NT Sunucularının sürdürülebilirliği için önemli bir özellikti.

Windows NT Sunucusu 3.51

Windows NT Server 3.51, aynı ağ üzerinde Windows 95 çalıştıran bilgisayarları yönetme yeteneklerine sahipti. Server 3.51, istemci bilgisayarlar için yazılım lisanslarının yönetimini ve ağ üzerinden diğer Windows 95 makinelerini güncellemeyi de destekledi.

Windows NT Sunucusu 4.0

Bu Sunucu sürümü, Windows 94’e benzer bir kullanıcı arayüzü içeriyordu ve 1996’da piyasaya sürüldü. Buna , Apache HTTP Sunucusu ile doğrudan rekabet halinde olan İnternet Bilgi Sunucusu (IIS) dahildir.

Ayrıca Microsoft, işletim sistemini geliştirmek için İşlem Sunucusu ve İleti Kuyruğu Sunucusunu da ekledi. Sonunda Microsoft, Windows olmayan sistemlere olan bağlantıyı geliştirdi ve ayrıca 16-bit DOS uygulamalarından 32-bit Masaüstü ortamıyla arayüz oluşturabilmeleri için bir köprü oluşturdu.

Yeniden Markalanmış Windows Sunucu Sürümleri

2000 yılında Microsoft, “NT” sürüm adlandırma kuralını bıraktı ve yıl tabanlı bir sürüm adına geçti. Örneğin, 2000 yılında “Windows Server 2000” piyasaya sürüldü.

Windows Server 2000

Windows Server 2000, birçok özelliğin Sunucunun modern sürümleri tarafından bugün hala kullanılıyor olması nedeniyle Microsoft için önemli bir kilometre taşıydı.

Windows Server 2000, XML desteği, Active Server Pages (ASP) oluşturma ve kullanıcı kimlik doğrulaması için Active Directory kullanımını içeriyordu. Ayrıca standart Windows Server’ı, Microsoft’un piyasaya sürdüğü Advanced Server’ı ve Datacenter Server’ı içeren özel sürümler kavramını da tanıttı .

Sürümler: Sunucu, Gelişmiş Sunucu, Veri Merkezi Sunucusu

Windows Sunucusu 2003

Server 2003’teki en büyük değişiklik, bir olaydan sonra sistem yeniden başlatma gereksinimlerinin azaltılmasıydı. Microsoft ayrıca işletim sisteminin güvenlik özelliklerini de geliştirdi ve bu, .NET ortamının Windows Server işletim sistemine ilk kez dahil edilmesiydi.

Aynı zamanda, bir Sunucunun sunucu rolleri atayabilmesi ve işletim sisteminin DNS sunucusu gibi belirli özel görevlere göre uyarlanabilmesi de ilk kez oldu .

Sürümler: Web, Standard, Enterprise, Datacenter

Windows Server 2003 R2

Bu, Windows Server 2003’ün Revizyon 2’siydi (R2). Bu, Server 2003 için geçerli lisanslara sahip kullanıcıların, herhangi bir ek maliyet olmaksızın otomatik olarak Server 2003 R2’ye yükseltmelerine izin verdi.

Bu sürüm çoğunlukla işletim sisteminin ve ağın güvenliğini artırmaya odaklandı. Kullanıcı kimlik doğrulaması için Active Directory Federasyon Hizmetleri’ni (ADFS) tanıttı. Bu AD uzantısının amacı, harici hizmetlerin ağ içinde yönetilen “tek oturum açma” izinlerine dahil edilmesini sağlamaktı.

Bu sürümde yapılan bir diğer iyileştirme, üçüncü taraf uygulamalarla “kol mesafesi” ilişkisi oluşturarak güvenliği artıran Active Directory Uygulama Moduydu – uygulamalara pek güvenmiyordu.

Ayrıca, yöneticiler artık Güvenlik Yapılandırma Sihirbazını kullanarak diğer kullanıcılar ve bilgisayarlarda Grup İlkeleri uygulayabiliyor ve uygulayabiliyordu.

Sürümler: Web, Standard, Enterprise, Datacenter

Windows Sunucusu 2008

Windows Server 2008, üzerinde kullanıcıların Sanal Makineleri (VM’ler) uygulayabileceği ve işletim sistemleri kurabileceği bir Hyper-V sanallaştırma sistemi içeren ilk Sunucu İşletim Sistemiydi. Ayrıca, Olay Görüntüleyici ve Sunucu Yöneticisinin dahil edilmesi, yöneticilerin sorunları gidermelerini ve ardından Sunucularını daha rahat yönetmelerini kolaylaştırdı.

Sadece bu da değil, Microsoft bir adım öne geçti ve minimum Kullanıcı Arayüzü (UI) ile komut satırı tabanlı bir işletim sistemi olan Windows Server 2008’in Core sürümünü de tanıttı.

Sürümler: Web, Foundation, Standard, Enterprise, Datacenter

Windows Server 2008 R2

Bu, 64 bit mimariye sahip ilk Sunucuydu. Windows Server 2008 R2, yeni ilkelerin eklenmesiyle Active Directory Grup İlkesi uygulamasında önemli iyileştirmeler yaptı. Ayrıca, bir Sunucu İşletim Sisteminde ilk kez Uzak Masaüstü Hizmetlerini de içeriyordu.

Sürümler: Web, Foundation, Standard, Enterprise, Datacenter

Windows Sunucusu 2012

Windows Server 2012, site dışı sunucu entegrasyonu için daha iyi özellikler içeriyordu. Bu, esas olarak Microsoft tarafından yapıldı, böylece bulut sunucuları ve hizmetleri ile entegre edilebilir. Ayrıca, Hyper-V’nin aracılık ettiği bu işletim sistemi ile depolama sistemini de güncellediler.

Sadece bu değil, Hyper-V sanal anahtarı ve Hyper-V Replica da Server 2012’de tanıtıldı.

Sürümler: Foundation, Essentials, Standard, Datacenter

Windows Server 2012 R2

Server 2012’ye yapılan bu revizyon, bulut entegrasyonunda daha fazla iyileştirme yaptı. Ayrıca Windows PowerShell güncellemelerini de içeriyordu. Sanallaştırma ve depolama teknolojileri de elden geçirildi ve Web servisleri geliştirildi.

Sürümler: Foundation, Essentials, Standard, Datacenter

Windows Sunucusu 2016

Server 2012, saldırı yüzeyini en aza indirmek için minimal, hafif bir sunucu uygulaması olan Nano Server’ı tanıttı. Sanal makinelerin güvenliğini sağlamak için Hyper-V’ye bir şifreleme sistemi de eklendi.

Microsoft için bir başka kilometre taşı da kapsayıcı desteğiydi .

Bununla birlikte, bu noktada Microsoft, Uzun Süreli Hizmet Kanalına (LTSC) geçtikleri için Sunucuların R2 sürümlerini durdurdu .

Sunucu 2016 ayrıca Ağ Denetleyicisini de içeriyordu. Bu, yöneticilerin tek bir konsol kullanarak hem fiziksel hem de sanal ağ cihazlarını yönetmesini sağladı. Ancak bu özellik yalnızca Datacenter sürümünde mevcuttur .

Sürümler: Essentials, Standard, Datacenter

Windows Sunucusu 2019

Önceden Project Honolulu olarak bilinen Windows Admin Center ilk kez piyasaya sürüldü ve Active Directory’nizi yönetmek için entegre bir hepsi bir arada konsoldur. Entegre sunucular, makineler ve kullanıcılar, hizmetler ve sunucu rolleriyle birlikte yalnızca bu konsol kullanılarak da yönetilebilir.

Ayrıca bilgi işlem, depolama, ağ oluşturma ve yönetim gibi tüm temel veri merkezi öğelerini tek bir yazılımda birleştiren bir yazılım olan Hiper Birleşik Altyapı (HCI) yeteneklerini de içerir. Bu tesis, ek donanım maliyetleri olmadan minyatür bir veri merkezinin tüm işlevlerini elde etmeyi amaçlamaktadır.

Diğer geliştirmeler ve iyileştirmeler hakkında daha fazla bilgiyi Sunucu 2019 yazımızda okuyabilirsiniz .

Sürümler: Essentials, Standard, Datacenter

Windows Sunucusu 2022

Windows Server 2022, bu yazı yazıldığı sırada Sunucunun en son sürümüdür.

Buna, Microsoft Azure içindeki şirket içi sunucuları yönetmek ve yönetmek için kullanılan Azure Arc dahildir. Ayrıca, güncellemeleri hedef bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek kalmadan yükleyen etkin düzeltme desteği de içerir.

Ağ oluşturmadaki iyileştirmeler, yazılım tanımlı ağ oluşturma yeteneklerinin dahil edilmesiyle de geliştirilmiştir. Daha güvenli iletişim için QUIC üzerinden SMB’yi destekler. VPN değişimi için tasarlanmıştır ve daha hızlı ve daha güvenli iletişim için UDP ve TLS 1.3 protokollerine dayanır.

Diğer geliştirmeler ve iyileştirmeler hakkında daha fazla bilgiyi Sunucu 2022 ile ilgili

Sunucu
Sürümü
Çıkış tarihi Sürümler Şu anda Destekleniyor Detaylar
Windows NT 3.1 1993 Numara İlk Sunucu sürümü. 32 bit.
Windows NT 3.5 1994 Numara Unix ve Novell Netware bağlantısını destekler. Mevcut ağlarla kullanılabilir.
Windows NT 3.51 1995 Numara Uzaktan yazılım lisans yönetimi ile Windows 95 desteği.
Windows NT 4.0 1996 Numara IIS ile , Sunucu sürümü Terminal, Windows 95’e benzer UI
Server 2000 2000 Sunucu, Gelişmiş Sunucu, Veri Merkezi Sunucusu Numara Kullanıcı kimlik doğrulaması için Active Directory ile entegrasyon ve Genişletilebilir Pazar Dili desteği.
Server 2003 2003 Web, Standart, Kurumsal, Veri Merkezi Numara .NET dahil olmak üzere Sunucu rollerini ve özelliklerini tanımlıdır.
Server 2003 R2 2005 Web, Standart, Kurumsal, Veri Merkezi Numara Active Directory Federasyon Hizmetleri (ADFS), bir Güvenlik yapılandırma sihirbazı ve iyileştirilmiş veri sıkıştırma yetenekleri ile.
Server 2008 2008 Web, Temel, Standart, Kurumsal, Veri Merkezi Numara Hiper Sanallaştırma, Olay Görüntüleyici ve Sunucu Yöneticisi tanıtıldı.
Server 2008 R2 2009 Web, Temel, Standart, Kurumsal, Veri Merkezi Numara 64 bit işletim sistemi, Uzak Masaüstü Hizmetleri ile gelişmiş Grup İlkesi uygulaması .
Server 2012 2012 Temel, Temel Bilgiler, Standart, Veri Merkezi Ana akım sona erdi, Ekim 2023’e kadar uzatıldı Bulut entegrasyonu için geliştirilmiş Hyper-V işlevselliği ve desteği eklendi
Server 2012 R2 2013 Temel, Temel Bilgiler, Standart, Veri Merkezi Ana akım sona erdi, Ekim 2023’e kadar uzatıldı Windows PowerShell güncellendi ve iyileştirilmiş depolama yönetimi.
Server 2016 2016 Temel Bilgiler, Standart, Veri Merkezi Ana akım sona erdi, Ocak 2027’de sona erecek uzatıldı Ağ Denetleyicisi ve Nano Sunucunun dahil edilmesi, kapsayıcılar için destek eklendi.
Server 2019 2018 Temel Bilgiler, Standart, Veri Merkezi Evet Hiper yakınsanmış altyapı, Gelişmiş Tehdit Koruması ve Windows Admin Center ile.
Server 2022 2021 Essentials, Standard, Datacenter, Azure sürümü Evet Azure Arc, Storage Migration Service ile çalışırken yama desteği.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir