Windows 10 Format Atma

Windows 10 Format Atma

Windows 10 veya Windows 11 PC’niz sorun yaşıyorsa, bilgisayarı kullanıma hazır ayarlarına döndürmenin zamanı gelmiş olabilir.

Windows makineniz çalışıyorsa, Microsoft’un  Windows’u Yenile  aracını çalıştırmak veya yeni bir güncellemeyi kaldırmak işe yarayabilir. Sabit diskinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için kendi tanılama testlerinizi bile çalıştırabilirsiniz . Ancak bilgisayarınız kötü çalışıyorsa veya mevcut makinenizi satma planlıyorsanız, bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürmenin zamanı gelmiş olabilir.

Hâlâ Windows 10 kullanıyor veya Windows 11’e yükseltmiş olsanız da , aşağıdaki adımlar çoğunlukla aynıdır. Bu işlem, seçtiğiniz seçeneklere bağlı olarak dosyalarınızı ve mevcut ayarlarınızı silebilir, bu nedenle önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun .

 

Windows 10’u Sıfırla

Windows 10’da Başlat menüsünü tıklayın ve Ayarlar penceresini açmak için sol alttaki dişli simgesini seçin. Uygulama listesinden Ayarlar uygulamasını da seçebilirsiniz. Ayarlar altında, Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma’yı tıklayın , ardından Bu bilgisayarı sıfırla altında Başlayın’ı seçin.

Neyin Silineceğini Seçin

Her iki işletim sisteminde de yalnızca indirilen uygulamaları ve ayarları kaldırmak için Dosyalarımı sakla’yı seçebilirsiniz . Bu, kişisel dosyalarınızı koruyacaktır ve bir sorunu geri almaya çalışıyorsanız önerilir.

Sürücünüz kaydedilemiyorsa veya bilgisayardan kurtulmayı planlıyorsanız, indirilen uygulamaları, ayarları ve kişisel dosyaları kaldırarak sürücüyü temizleyen Her şeyi kaldır öğesini seçin.

Windows ISO indirilecek Yeri Seçiniz

Sıfırlama düğmesine basmadan önce Windows’u nasıl yeniden yükleyeceğinizi belirlemelisiniz. Windows’u yerel depolamadan yüklemenin daha uygulamalı yaklaşımını tercih ediyorsanız Yerel yeniden yükleme’yi seçin .

Daha kolay bir rota için, dosyaları doğrudan Microsoft sunucularından çekmek için Bulut indirme’ye tıklayın. Bu seçenek, 4 GB’den fazla kullanılabilir depolama alanı gerektirir, ancak bir USB çubuğundan önyüklemeye daha hızlı ve daha güvenilir bir alternatif olması amaçlanmıştır .

Sıfırlamadan Önce Son Uyarılar

Bu Kısımda Format atmadan Önce uyarıları yapıyor.Örneğin dosyalarınızın silinip silinmeyeceği yönünde.

Bilgisayarınızı Sıfırlayın

Tüm kararlarınızı verdikten sonra İleri’ye tıklayın ve Windows, sıfırlama işlemini gerçekleştirdiğinizde ne olacağını özetleyen bir ekran oluşturacaktır. Dosyalarımı sakla’yı seçtiyseniz  , sıfırlama ile kaldırılacak uygulamaların listesine bakabilirsiniz. Taahhüt etmeye hazır olduğunuzda Sıfırla ‘yı tıklayın . Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve bir süre sonra tekrar açılacaktır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir