Sysprep Nedir. Sysprep Nasıl Yapılır

Sysprep Nedir ; Microsoft’un kurulu bir kuruluma dayalı olarak Windows işletim sistemi için yeni kurulumları çoğaltmayı, test  etmeyi amaçlayan Sistem Hazırlama aracıdır . Manuel olarak veya bir komut dosyası aracılığıyla çalıştırılabilen bir komut satırı aracıdır. Sysprep Nedir sorusunun cevabı aşağıda uygulama yaparak daha iyi anlayabilirsiniz.

Sysprep Nasıl Yapılır

Sysprep programını çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yazabiliriz.

Veya aşağıdaki klasöre gidip sysprep.exe klasörüne gidip direk çalıştırabiliriz.

Buradan sarı ile işaretlenmiş alanlar seçilir ve pc yeniden başlar. Eğer clon makinası olarak yapacaksanız bilgisayarı kapa seçeneği seçilir.

Sysprep’in Özellikleri

Sysprep, bir Windows görüntüsünü genelleştirdikten sonra klonlamak ve özelleştirmek için birkaç farklı yol sunar.

İlk olarak, Sysprep, yerleşik bir Windows görüntüsünü birçok özdeş bilgisayarda çoğaltmak için kullanılabilir. Bu, plana göre inşa veya BTP görüntüsü olarak bilinir.

Örneğin, yüksek hacimli özdeş bilgisayarlar (Lenovo veya Dell gibi) oluşturan bir şirket, temel bir Windows yapılandırması oluşturmak için Sysprep kullanabilir. Ardından, temel yapılandırmayı test edebilir veya güncelleyebilir ve aynı donanım yapılandırmasını veya modelini kullanan PC’lere dağıtılmak üzere özdeş bir kurulum görüntüsü hazırlayabilir. Benzer şekilde, bir işletme, önceden belirlenmiş bir sürücü ve uygulama karışımını kullanarak standart bir masaüstü görüntüsü oluşturmak için Sysprep’i kullanabilir ve ardından bu görüntüyü çalışanlara sağlanan tüm özdeş bilgisayarlar için kullanabilir.

İkincisi, Sysprep, her benzersiz sistem için istenen sürücüleri ve uygulamaları ekleyerek, birçok farklı PC için bir temel olarak aynı yerleşik Windows görüntüsünü kullanabilir. Bir donanım sağlayıcısı daha sonra bu belirli sisteme kurulum için belirgin şekilde farklı bir görüntü oluşturabilir. Buna sipariş üzerine inşa veya BTO görüntüsü denir. Örneğin, istek üzerine yeni sistemler oluşturan küçük bir özel bilgisayar oluşturucu, donanıma özel sürücüler ve müşteri tarafından istenen uygulamalarla temel bir Windows görüntüsünü değiştirebilir. Bunlarla, belirli bir makine için sonlandırılmış bir Windows yükleme görüntüsü oluşturabilir.

Sysprep nasıl çalışır?

İşlemdeki ilk adım, Windows 10 veya Windows Server’ı yüklemektir. Kullanıcılar bunu fiziksel bir bilgisayar veya sanal bir makine ile yapabilir, ancak Microsoft bu dağıtım için genellikle bir sanal makine kullanılmasını önerir. Bu kurulum, bir referans işletim sistemi (bazen örnek işletim sistemi olarak da adlandırılır) olarak hareket edecektir. Microsoft Windows işletim sistemi, bir Windows Active Directory etki alanına katılmamalıdır.

İşlemdeki bir sonraki adım, Sysprep yardımcı programını çalıştırmaktır. Bunu yapmak için, bir Komut İstemi penceresi açmanız ve bilgisayarın sistem diskinde %SystemRoot%\System32\Sysprep konumunda bulunan Sysprep klasörüne gitmeniz gerekir.

Bu noktada Sysprep komutunu girmeniz yeterlidir. Bu, Sysprep grafik kullanıcı arabiriminin ( GUI ) yüklenmesine neden olur. Hedefin klonlamaya uygun bir Sysprep dağıtımı oluşturmak olduğunu varsayarsak, Sistem Temizleme Eylemini Sistem Kullanıma Hazır Deneyime (OOBE) Girmek için ayarlamanız, Genelleştir onay kutusunu seçmeniz, Kapatma Seçeneklerini Kapat olarak ayarlamanız ve TAMAM. Sysprep, işletim sistemini genelleştirecek ve ardından Windows’u kapatacaktır. Sysprep dağıtımı artık güvenli bir şekilde klonlanabilir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir