Öğrenilecek En Popüler 5 Programlama Dili

En Popüler 5 Programlama Dili

Öğrenilecek En Popüler 5 Programlama Dili

En Popüler 5 Programlama Dili

1. Python

Yararları: Python, basit sözdizimi , geniş bir standartlar ve araç setleri kitaplığı ve C ve C++ gibi diğer popüler programlama dilleriyle entegrasyonu nedeniyle öğrenmesi kolay bir programlama dili olarak kabul edilir

Dezavantajları: Python, mobil uygulama geliştirme için uygun değildir.

Yaygın kullanımlar: Python, yapay zeka, finansal hizmetler ve veri bilimi dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda kullanılır . Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya siteleri de Python üzerine kuruludur.

2. JavaScript

Yararları: JavaScript, etkileşimli web siteleri oluşturmak için en popüler programlama dilidir;

Dezavantajlar: Bazı durumlarda kötü amaçlı içerik içerebilen pop-up reklamları kodlamak için JavaScript kullanıldığından, İnternet tarayıcıları JavaScript kodunun çalışmasını devre dışı bırakabilir.

Yaygın kullanımlar: JavaScript, web sitesi ve mobil uygulama geliştirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Node.js, kullanıcıların bir uygulama indirmesini gerektirmeyen tarayıcı tabanlı uygulamaların geliştirilmesine olanak tanır.

3. Java

Yararları: Java, dünya çapında büyük işletmeler tarafından kullanılan istemci-sunucu uygulamalarının geliştirilmesiyle en yaygın şekilde ilişkilendirilen programlama dilidir. Java, gevşek bağlı bir programlama dili olacak şekilde tasarlanmıştır; bu, Java ile yazılmış bir uygulamanın Java’yı destekleyen herhangi bir platformda çalışabileceği anlamına gelir. Sonuç olarak Java, “bir kez yaz, her yerde çalıştır” programlama dili olarak tanımlanmaktadır.

Dezavantajlar: Java, sunucunun (iş uygulamaları için yaygın olan) aksine bulutta çalışan uygulamalar için ideal değildir. Ayrıca Java’nın sahibi olan yazılım şirketi Oracle, Java Geliştirme Kiti’ni kullanmak için bir lisans ücreti almaktadır.

Yaygın kullanımlar: İş uygulamalarıyla birlikte Java, Android mobil işletim sisteminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 4.C#

Yararları: Microsoft, C#’yi C’nin daha hızlı ve daha güvenli bir çeşidi olarak geliştirdi. Windows, tarayıcı eklentileri ve mobil cihazlar için uygulamaların geliştirilmesini destekleyen Microsoft’un .NET yazılım çerçevesiyle tamamen entegredir. C#, paylaşılan kod tabanları, büyük bir kod kitaplığı ve çeşitli veri türleri sunar.

Dezavantajları: C#, özellikle hataları çözmek için dik bir öğrenme eğrisine sahip olabilir. C++ gibi dillerden daha az esnektir.

Yaygın kullanımlar: C#, Microsoft reklam Windows uygulama geliştirme için başvurulan dildir. Mono adlı .NET Framework uzantısını kullanan mobil cihazlar ve video oyun konsolları için de kullanılabilir.

10. PHP

Yararları: PHP, bir web sitesi bir sunucudan sık sık bilgi istediğinde, sunucu taraflı web geliştirme için yaygın olarak kullanılır. Daha eski bir dil olan PHP, programlama dilinin kullanımını kolaylaştırmak için çerçeveler, kitaplıklar ve otomasyon araçları üreten geniş bir kullanıcı ekosisteminden yararlanır. PHP kodunun hata ayıklaması da kolaydır.

Dezavantajları: Python ve JavaScript popülerlik kazandıkça PHP’nin popülaritesi düştü. PHP ayrıca güvenlik açıklarıyla da bilinir. Indeed’e göre, çoğu PHP programcısı bir yıldan az süren kısa vadeli görevler alır.

Yaygın kullanımlar: PHP, Facebook, WordPress ve Wikipedia gibi içerik odaklı web sitelerini çalıştıran koddur.

Hangi Programlama Dilini Öğrenmelisiniz?

Geliştirmek istediğiniz yazılımın türü, hangi programlama dillerinin öğrenilmesi gerektiğine ilişkin bir husustur. Hangi yazılımı yazmak için hangi dilin kullanıldığına dair somut kurallar olmasa da, bazı eğilimler rehberlik ediyor:

  • Web tabanlı girişimlerin Python ve JavaScript’te programlama yapma olasılığı daha yüksektir.
  • Daha büyük şirketler, dahili yazılım uygulamalarını C# veya Java kullanarak ve Web uygulamalarını PHP kullanarak geliştirme eğilimindedir.
  • Veri analitiği programları tipik olarak R ve MATLAB programlama dillerini kullanır.
  • Otomotiv ve sağlık sektörlerindekiler gibi gömülü cihazlar, C, C++ veya Rust ile yazılmış yazılımları çalıştırır.
  • Bulutta çalışan uygulamalar giderek Go veya Scala’da yazılıyor.
  • Mobil uygulamalar giderek daha fazla Swift veya Kotlin ile yazılıyor.

Programlama alanında bir kariyere başlamak istiyorsanız , Northeastern’deki Bilgisayar Bilimleri Hizalama Yüksek Lisans programı , becerilerinize ve ilgi alanlarınıza uygun popüler programlama dillerinde uzmanlık ve akıcılık geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir