Lenovo Mac Adresi Bulma

Merhaba Lenovo Mac Adresi Bulma bir kaç yolu vardır.Bunları size listeleyeceğim.

CMD İLE BULMA

Windows arama çubuğuna komut istemi yazıp komut istemi yazılımını açın.

ipconfig /all komutunu yazınız.

Burada size mac adresini listeleceltir.

DENETİM MASASI ÜZERİNDEN GÖRÜNTÜLEME

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Ağ Bağlantıları üzerinden ilgili adaptör üzerine çift tıklayarak ayrıntılar sekmesinde fiziksel adres kısmından görüntülenebilir.

MAC Adresi nedir?

Ortam Erişim Denetimi (MAC) adresi, ağdaki bir aygıtı tanımlayan bir karakter dizisidir. Bilgisayarınızdaki ağ arabirim kartı veya NIC adı verilen bir anahtar bağlantı aygıtına bağlıdır. NIC, temel olarak, bilgisayarınızın bir ağa bağlanmasını mümkün kılan bir bilgisayar devre kartıdır. NIC, verileri ağ üzerinden iletilebilen bir elektrik sinyaline dönüştürür.

Her NIC, MAC adresi olarak bilinen bir donanım adresine sahiptir. IP adresleri, TCP/IP adı verilen bir ağ yazılımıyla ilişkilendirilirken , MAC adresleri ağ bağdaştırıcılarının donanımına bağlıdır.

Üreticiler, üretildiğinde bir ağ bağdaştırıcısına bir MAC adresi atar. Bilgisayarınızın NIC’sine kablolu veya sabit kodludur ve ona özgüdür. Adres Çözümleme Protokolü (ARP) adı verilen bir şey, bir IP adresini bir MAC adresine çevirir. ARP’yi gerçek bir bilgisayar donanımı aracılığıyla bir IP adresinden veri alan bir pasaport olarak düşünün.

MAC adresi ne için kullanılır?

Aynı ağ alt ağındaki tüm cihazların farklı MAC adresleri vardır. MAC adresleri, IP adresleriyle ilgili sorunlar gibi ağ sorunlarını teşhis etmede çok faydalıdır.

MAC adresleri, zaman zaman değişebilen dinamik bir IP adresinin aksine asla değişmedikleri için ağ teşhisi için kullanışlıdır. Bir ağ yöneticisi için bu, MAC adresini ağdaki veri göndericilerini ve alıcılarını tanımlamanın daha güvenilir bir yolu haline getirir.

Kablosuz ağlarda, MAC filtreleme adı verilen bir işlem , bilgisayar korsanları ve davetsiz misafirler tarafından istenmeyen ağ erişimini önlemek için bir güvenlik önlemidir. MAC adresi filtrelemede, yönlendirici yalnızca belirli MAC adreslerinden gelen trafiği kabul edecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu şekilde, MAC adresleri onaylanan bilgisayarlar , Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) işlemi tarafından kendilerine yeni bir IP adresi verilmiş olsa bile ağ üzerinden iletişim kurabilecektir .

Bu arada, bir ağ IP adresini ele geçiren bir bilgisayar korsanı, MAC adresi onaylanan listede olmayacağı ve filtreleneceği için engellenecektir.

MAC Adresleri Nasıl Atanır?

Bazı iyi bilinen ağ bağdaştırıcıları veya NIC üreticileri Dell, Belkin, Nortel ve Cisco’dur. Bu üreticilerin tümü, kendilerini üretici olarak tanımlayan MAC adresine özel bir numara dizisi (Kuruluşsal Olarak Benzersiz Tanımlayıcı veya OUI olarak adlandırılır) yerleştirir. OUI genellikle adresin hemen önündedir.

Örneğin, “00-14-22-01-23-45” MAC adresine sahip bir ağ bağdaştırıcısını düşünün. Bu yönlendiricinin üretimi için OUI ilk üç sekizlidir: 00-14-22. 

Bilgisayar konuşmasında bir sekizlinin 8 bitlik bir küme anlamına geldiğini unutmayın. İki onaltılık basamak 8 biti ve dolayısıyla bir sekizliyi temsil eder.

Merhaba Lenovo Mac Adresi Bulma bir kaç yolu vardır.Yukarıda resimli anlatılmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir