Kendiniz Düzeltebileceğiniz 10 Yaygın Yazıcı Sorunu

Kendiniz Düzeltebileceğiniz 10 Yaygın Yazıcı Sorunu

1. Yazıcı Yanıt Vermiyor

Yazıcılarla ilgili genel sorunları çözmeye çalışmadan önce her zaman aşağıdaki yazıcı ile ilgili donanımları kontrol edin.

  • Yazıcı açık mı?
  • Kağıdı var mı?
  • Gerekli tüm kablolar bağlı mı?
  • Tüm kablosuz bağlantılar düzgün çalışıyor mu?
  • Yazıcı mürekkebi veya toner kartuşlarını kontrol ettiniz mi?

10 Yaygın Yazıcı Sorunu nedir makalemizden okumaya devam edebilirsiniz.

Kendiniz Düzeltebileceğiniz 10 Yaygın Yazıcı Sorunu

2. Yazıcı Yazdırmıyor

En kolay çözüm güç düğmesine basmak ve yazıcınızı yeniden başlatmak olsa da, doğru yazdırma ayarlarını seçip seçmediğinizi iki kez kontrol etmeniz önemlidir.

Önemsiz görünebilir, ancak üzerine yazdırdığınız kağıt, son baskı kalitenizde büyük bir fark yaratabilir. Genel olarak, yazıcınızın üreticisi tarafından satılan fotoğraf kağıtlarında, genel yazıcı kağıtlarından daha az sorun olacaktır.

4. Yazıcı Güvenliğini Kontrol Edin

Çoğu yazıcı üreticisi, yetkisiz erişime karşı koruma sağlamak için güvenlik özellikleri önceden yüklenmiş olarak gelir. Ancak, belirli önlemler alınmazsa, bir bilgisayar korsanı yazıcınızı ağınızı ihlal etmek için arka kapı olarak kullanabilir. Bunu önlemek için atabileceğiniz en büyük adımlar, yazıcınızdaki varsayılan parolayı değiştirmek ve en son güvenlik güncellemelerinin yüklendiğinden emin olmaktır.

5. Yazıcım Artık Taramıyor

Yazıcınızla yeniden taramak yapmak  için yazdırma yazılımı paketini yeniden yükleyin. Bu başarılı olmazsa, belirli yazıcı modelinizi bulmak için kullanım kılavuzunun sorun giderme bölümünü okuyun veya üreticinin web sitesine çevrimiçi sorun çözüm makalelerini okuyun. Onarılması veya değiştirilmesi gereken bir donanım sorunu olabilir.

6. Çok Fazla Kağıt Sıkışması

Açıkça görülen kağıt sıkışması, yazıcının içindeki yabancı cisimler olabilirken, fazla doldurulmuş kağıt tepsisi veya yanlış yerleştirilmiş kağıt dahil olmak üzere daha az bilinen birkaç nedenden dolayıdır. Kağıt yığınını havalandırmayı deneyin ve kağıdı kılavuzlarla aynı hizada tutarak yeniden yerleştirin. D

7. Çok Yavaş Yazdırılıyor

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, mürekkebin kuruma süresi ile herkesin bildiği gibi yavaş olabilse de, lazer yazıcılarda da sorunlar olabilir. Ayrıntılı fotoğraflar için taslak kalitesinde yazdırmanın baskı kalitesi sorunlarına yol açabileceği gibi, basit siyah beyaz metin belgelerini sunum kalitesinde yazdırmak da aynı şekilde olabilir.

Baskı kalitesi standardı ne kadar düşükse, o kadar hızlı yazdırır. Ayrıca yazdırma işinizin çift yönlü yazdırıp yazdırmadığını da göz önünde bulundurun. Bu durumda, yazıcının her bir kağıdı ters çevirmesi zaman almalıdır. Amacınız hız ise, yazıcı ayarları ne kadar basitse o kadar iyidir.

8. Baskı maaliyetini Düşürme.

  • Belgelerinizin çoğu taslak kalitesinde basılabilir mi?
  • Belgenin her sayfasına mı ihtiyacınız var yoksa sadece birkaç sayfasına mı ihtiyacınız var?
  • Tek veya iki taraflı yazdırma bir seçenek midir?
  • Mürekkep kartuşlarınız gerçekten orjinal mi.

9. Mobil Cihazımdan Yazdıramıyorum

Hemen hemen her büyük yazıcı şirketi, kablosuz olarak yazdırmak için mobil cihazınızı yazıcınıza bağlamanıza izin veren bir uygulama yayınladı. Kablosuz yazıcınız Wi-Fi bağlantısı bile gerektirmez, sadece gerekli yazılımı yüklemenizi sağlayan bir kablosuz erişim noktasına ihtiyaç duyar.

10. Wi-Fi Yazdırma Çok Uzun Sürüyor

USB ile bağlandığında yazıcınızın hızı iyiyse ancak kablosuz yazdırma çok yavaşsa, yazıcınız muhtemelen masum bir seyircidir; bu, baskı verilerinin nasıl aktarıldığıdır, bu suçlu taraftır. Yönlendiriciyi ve yazıcıyı birbirine yaklaştırmayı deneyin.

Yazıcınızı yönlendiriciye yaklaştırmak mümkün değilse, yönlendiricinizin 802.11n desteği, güncel bellenim ile Wi-Fi yazdırma için iyi bir donanıma sahip olduğundan ve 5 GHz bandı sunduğundan ve 2,4 GHz’e sahip olduğundan emin olun. Kablolu bir bağlantıya ve ardından tekrar kablosuz bağlantıya geçmek bazen işe yarayabilir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir