IaaS,Paas,Saas Nedir

IaaS,Paas,Saas Nedir

IaaS nedir?

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), genellikle kullandıkça öde temelinde isteğe bağlı bilgi işlem, depolama ve ağ kaynakları sunan bir bulut bilişim hizmeti biçimidir. İşletmeler, donanımı doğrudan satın almak yerine kaynakları talep üzerine ve gerektiği gibi satın alabilir.

IaaS size sunucular, diskler, ağlar ve IP adresleri gibi sanallaştırılmış kaynaklar sağlarken, işletim sistemini, verileri, uygulamaları, ara yazılımı ve çalışma zamanlarını yönetmekten yine siz sorumlusunuz. Bir gösterge panosu veya bir API size tüm altyapı üzerinde tam kontrol sağlar.

IaaS, size yalnızca ihtiyacınız olan bilgi işlemi satın alma esnekliği verir ve bunları gerektiği gibi büyütüp küçültür. Bir uygulamayı şirket içi veri merkezinden buluta olduğu gibi geçirmek istiyorsanız IaaS modelini seçin. Minimum değişiklikle taşıma işlemine devam edebileceksiniz.

Dağıtım hızı nedeniyle IaaS, geliştirme ve test ortamları oluşturmanın ve devre dışı bırakmanın hızlı ve esnek bir yoludur.

IaaS örnekleri arasında Rackspace, Amazon Web Services (AWS) Elastic Compute Cloud (EC2), Microsoft Azure, Google Compute Engine (GCE) ve Joyent bulunur.

PaaS nedir?

Hizmet Olarak Platform (PaaS), uygulama oluşturma ve devreye alma için bir çerçeve sağlar. Uygulama geliştirme için gereken teknik yığın (ör. AWS Beanstalk, Google App Engine), indirme veya yerel kurulum gerektirmeyen bulutta mevcuttur.

PaaS ile geliştiriciler, işletim sistemleri, yazılım güncellemeleri, depolama veya altyapı hakkında endişelenmeden uygulamalarını oluşturmaya odaklanabilirler. Çalışma zamanı kitaplıkları, araçlar, uygulamalar, e-posta ve HTTP sunucuları gibi hem donanım hem de yazılım için yerleşik yazılım bileşenlerine sahip bir “platform” elde edersiniz. Bu, geliştiricilerin genellikle süreçle ilişkili altyapıyı veya platformu oluşturmak ve sürdürmek zorunda kalmadan kendi uygulamalarını hızla geliştirmelerine, çalıştırmalarına ve yönetmelerine olanak tanır.

PaaS uygulamaları, belirli bulut özelliklerini üstlendikleri için ölçeklenebilir ve yüksek oranda erişilebilirdir.

Popüler PaaS hizmetleri arasında AWS Elastic Beanstalk, Engine Yard, Red Hat OpenShift, Google App Engine, Heroku, Appfog ve Azure App Service bulunur.

Uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturup dağıtmanız gerekiyorsa veya birden fazla geliştirici aynı geliştirme projesi üzerinde çalışırken iş akışlarını düzene sokmanız gerekiyorsa PaaS faydalıdır.

SaaS nedir?

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS), yazılımı bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilir hale getiren web tabanlı bir yazılım dağıtım modelidir. SaaS yazılımı kullanıcısı olarak, yazılımın nerede barındırıldığı, hangi işletim sistemini kullandığı veya hangi dilde yazıldığı umurunuzda değildir. SaaS yazılımına internet bağlantınız olduğu sürece herhangi bir cihazdan erişilebilir. SaaS ile sunucu veya yazılım satın almanın sermaye maliyetine maruz kalmazsınız. Servis sağlayıcı sizi yazılım bakımından korur ve bir konsol panosu veya API aracılığıyla SaaS uygulamasına bağlanmanız yeterlidir. Tipik örnekler, Microsoft Office 365, Intuit, Salesforce CRM, Zoom, ZoomInfo, Dropbox, Google Apps ve son kullanıcılar tarafından tüketilen çok daha fazlasını içerir. Bu uygulamalar bulutta çalışır ve yerel bir cihaza indirilmesi gerekmez. Outlook, Gmail gibi web postaları,

SaaS, temel işinize odaklanmanızı kolaylaştırır. Yazılım yükleme ve güncellemelerini gerçekleştirecek personele veya bant genişliğine sahip olmayan işletmeler için harika bir seçenektir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir