Hewlett Packard Ne Demek

Hewlett Packard Ne Demek :Bill Hewlett ve Dave Packard kişilerinin soyadlarından almıştır.Hewlett-Packard Company (genellikle HP olarak kısaltılır).

Hewlett-Packard Company (genellikle HP olarak kısaltılır), devlet, sağlık ve eğitim sektörlerindeki müşteriler dahil olmak üzere bireysel tüketicilere, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve büyük kuruluşlara ürünler, teknolojiler, yazılımlar, çözümler ve hizmetler sağlar. Yedi iş segmentinde faaliyet gösterir: Kişisel Sistemler, Baskı, Kurumsal Grup, Kurumsal Hizmetler, Yazılım, HP Finansal Hizmetler ve Kurumsal Yatırımlar. Kişisel Sistemler segmenti, ticari ve tüketici pazarları için ticari kişisel bilgisayarlar (PC’ler), tüketici bilgisayarları, iş istasyonları, hesap makineleri ve diğer ilgili aksesuarlar, yazılım ve hizmetler sağlar. Baskı segmenti, tüketici ve ticari yazıcı donanımı, sarf malzemeleri, medya ve tarama cihazları sağlar. Baskı ayrıca ticari pazarlardaki görüntüleme çözümlerine de odaklanmaktadır. Enterprise Group segmenti, sunucular, depolama, ağ iletişimi, teknoloji hizmetleri ve HP’nin Bulut Hizmeti Otomasyonu yazılım paketi HP CloudSystem ile birleştirildiğinde sağlar. CloudSystem, özel, genel veya hibrit ortamlarda altyapı, platform ve hizmet olarak yazılım sağlar. 

Kurumsal Hizmetler segmenti, altyapı, uygulamalar ve iş süreci alanlarında teknoloji danışmanlığı, dış kaynak kullanımı ve destek hizmetleri sağlar. Bu segment iki birime ayrılmıştır: Altyapı Teknolojisi Dış Kaynak Kullanımı ve Uygulama ve İş Hizmetleri. Altyapı Teknolojisi Dış Kaynak Kullanımı birimi, veri merkezi, BT güvenliği, bulut tabanlı bilgi işlem, işyeri teknolojisi, ağ, birleşik iletişim ve kurumsal hizmet yönetimini kapsayan hizmetler sunar. Uygulama ve İş Hizmetleri birimi, müşterilerin uygulamalarını ve bilgi varlıklarını geliştirmelerine, canlandırmalarına ve yönetmelerine yardımcı olur. Teklifleri, müşterilere uçtan uca bir çözüm sağlamak için lisansları, desteği, profesyonel hizmetleri ve hizmet olarak yazılımı içerir. Yazılım segmenti, her büyüklükteki işletme ve kuruluş için kurumsal bilgi yönetimi ve güvenlik çözümleri sağlar. HP Finansal Hizmetler segmenti, çok çeşitli katma değerli finansal yaşam döngüsü yönetimi hizmetleri sağlar.

Hewlett-Packard Geçmişi

Kurucu

Bill Hewlett ve Dave Packard, 1935’te Stanford Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği dereceleriyle mezun oldular. Şirket, Büyük Buhran sırasında Stanford’da eski bir profesör olan Frederick Terman ile yaptıkları bir burs sırasında yakınlardaki Palo Alto’daki bir garajda kuruldu. Terman, Hewlett-Packard’ı kurarken onlar için bir akıl hocası olarak görülüyordu. 1939’da Packard ve Hewlett, Packard’ın garajında ​​538 ABD doları tutarında bir başlangıç ​​sermayesi yatırımıyla Hewlett-Packard’ı (HP) kurdu. Hewlett ve Packard, kurdukları şirketin adının Hewlett-Packard mı yoksa Packard-Hewlett mi olacağına karar vermek için yazı tura attılar. HP, 18 Ağustos 1947’de kuruldu ve 6 Kasım 1957’de halka açıldı.

Üzerinde çalıştıkları pek çok proje arasında mali açıdan başarılı olan ilk ürünleri, hassas bir ses osilatörü olan Model HP200A idi. Buluşları, çıkış sinüzoidal dalga formunun genliğini stabilize eden negatif geri besleme döngüsü olan devrenin kritik bir bölümünde sıcaklığa bağlı bir direnç olarak küçük bir akkor ampulün (“pilot ışık” olarak bilinir) kullanılmasıydı. Bu, rakipler daha az kararlı osilatörleri 200 doların üzerinde satarken, Model 200A’yı 54,40 dolara satmalarına izin verdi. Model 200 serisi jeneratörler, en az 1972’ye kadar 200AB olarak devam etti, hala tüp tabanlı ancak yıllar içinde tasarımı geliştirildi.

Şirketin ilk müşterilerinden biri, Fantasia filmi için sinemalarda kurulan Fantasound surround ses sistemlerini onaylamak için sekiz Model 200B osilatörü (her biri 71,50 dolardan) satın alan Walt Disney Productions’dı  .

İlk yıllar

1940’lardan 1990’lara kadar şirket elektronik test ekipmanları yapmaya odaklandı: sinyal üreteçleri, voltmetreler, osiloskoplar, frekans sayaçları, termometreler, zaman standartları, dalga analizörleri ve diğer birçok enstrüman. Ayırt edici bir özellik, ölçüm aralığının ve doğruluğun sınırlarını zorlamaktı; birçok HP cihazı, diğer karşılaştırılabilir ekipmanlardan daha hassas, doğru ve kesindi. Şirket, endüstri ve hatta tarım için çok çeşitli elektronik ürünler üzerinde çalışırken başlangıçta oldukça odaklanmamıştı.

Şirketin ilk ürünü olan 200A’nın belirlediği kalıba uygun olarak, test cihazları üç ila beş basamaklı ve ardından “A” harfi ile etiketlendi. İyileştirilmiş sürümler, “B” ile “E” arasındaki son eklere gitti. Ürün yelpazesi genişledikçe HP, aksesuarlar, sarf malzemeleri, yazılım ve bileşenler için bir harfle başlayarak ürün belirteçlerini kullanmaya başladı.

1960’lar

HP, Silikon Vadisi’nin sembolik kurucusu olarak tanınmaktadır, ancak “hain sekizli” 1957’de Fairchild Semiconductor’ı oluşturmak için William Shockley’i terk ettikten birkaç yıl sonrasına kadar yarı iletken cihazları aktif olarak araştırmadı. Hewlett-Packard’ın HP Associates bölümü, 1960 civarında kuruldu. , öncelikle dahili kullanım için yarı iletken cihazlar geliştirdi. Aletler ve hesap makineleri bu cihazları kullanan ürünlerden bazılarıydı.

HP, birkaç yüksek kaliteli ürün geliştirmek için 1960’larda Japonya’daki Sony ve Yokogawa Electric şirketleriyle ortaklık kurdu. Japonya’da HP görünümlü ürünler üretmenin yüksek maliyetleri olduğundan, ürünler büyük bir başarı değildi. HP ve Yokogawa, HP ürünlerini Japonya’da pazarlamak için 1963’te bir ortak girişim (Yokogawa-Hewlett-Packard) kurdu. HP, 1999’da Yokogawa Electric’in Hewlett-Packard Japonya’daki hissesini satın aldı.

HP, dijital ekipmanlarda uzmanlaşmak için küçük bir şirket olan Dynac’tan ayrıldı. Ad, “hp” HP logosunun ters çevrilerek yeni şirketin “dy” logosunun ters yansıması olacak şekilde seçildi. Sonunda Dynac, Dymec olarak değişti ve ardından 1959’da tekrar HP’ye katlandı. HP, araçlarıyla birlikte Digital Equipment Corporation (DEC) mini bilgisayarlarını kullanmayı denedi, ancak başka bir küçük tasarım ekibi oluşturmanın DEC ile uğraşmaktan daha kolay olacağına karar verdikten sonra, HP, HP 1966 yılında HP 2100 / HP 1000 serisi mini bilgisayarlar ile bilgisayar pazarına girdi. Bunlar, bugün hala kullanılan Intel x86 mimarisine biraz benzer şekilde düzenlenmiş kayıtlarla basit bir akümülatör tabanlı tasarıma sahipti. Seri, birkaç kez değiştirilmeye çalışılmasına rağmen 20 yıldır üretildi.

1970’ler

HP 3000, daha sonra RISC teknolojisi ile yeniden tasarlanan bir iş bilgi işlem sunucusu için gelişmiş yığın tabanlı bir tasarımdı. HP 2640 serisi akıllı ve akıllı terminaller, ASCII terminallerine form tabanlı arabirimler getirdi ve ayrıca artık benzin pompalarında ve banka ATM’lerinde yaygın olarak kullanılan ekran etiketli işlev tuşlarını da tanıttı. HP 2640 serisi, HP 2100 21MX F-Serisi mikro kodlu Bilimsel Yönerge Seti ile birleştirildiğinde, daha sonra HP 3000 üzerinde HP-Draw programı haline gelen ilk ticari WYSIWYGPsunu Programı olan BRUNO’yu etkinleştiren ilk bit eşlemeli grafik ekranlarından birini içeriyordu. Bilgi işlemin biçimlendirici günlerinde alay edilen HP, satış açısından dünyanın en büyük teknoloji satıcısı olarak IBM’i bile geride bırakacaktı.

Programma 101 ilk ticari “masaüstü bilgisayar” olmasına rağmen, HP,  Wired ile tanımlanır. dergisi dünyanın kişisel bilgisayar olarak adlandırılan ilk aygıtı olan Hewlett-Packard 9100A’nın üreticisi olarak 1968’de piyasaya sürüldü. IBM’e benzemediği için müşterilerimizin bilgisayar uzmanları tarafından reddedilirdi. Bu nedenle ona hesap makinesi adını vermeye karar verdik ve tüm bu saçmalıklar ortadan kalktı.” O zamanlar bir mühendislik zaferi olan mantık devresi, herhangi bir entegre devre olmadan üretildi; CPU’nun montajı tamamen ayrı bileşenlerde yürütülmüştür. CRT ekran, manyetik kart depolama ve yazıcı ile fiyat 5.000 $ civarındaydı. Makinenin klavyesi, bilimsel bir hesap makinesi ile bir hesap makinesininkinin karışımıydı. Alfabetik klavye yoktu.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Apple I bilgisayarını orijinal olarak HP’de çalışırken tasarladı ve onlara çalışmasına ilk ret hakkı kapsamında teklif etti, ancak şirket bilimsel olarak kalmak istediği için kabul etmediler. iş ve endüstriyel pazarlar.

Şirket, çeşitli ürünlerle küresel saygı kazandı. Dünyanın ilk  elde taşınan bilimsel elektronik hesap makinesini  1972’de (HP-35), ilk  el programlanabilirini  1974’te (HP-65), ilk  alfanümerik, programlanabilir, genişletilebilir  1979’da (HP-41C) ve ilk sembolik hesap makinesini piyasaya sürdüler. ve grafik hesap makinesi, HP-28C. Bilimsel ve ticari hesap makineleri gibi, osiloskopları, mantık analizörleri ve diğer ölçüm araçları da sağlamlık ve kullanılabilirlik konusunda bir üne sahiptir (ikinci ürünler artık Agilent’in yan ürün serisinin bir parçasıdır). Firmanın bu dönemdeki tasarım felsefesi “yandaki adam için tasarım” olarak özetlendi.

98×5 serisi teknik masaüstü bilgisayarlar 1975’te 9815 ile başladı ve yine teknik bilgisayarlardan daha ucuz olan 80 serisi 1979’da 85 ile başladı. açıldı ve depolama için tescilli bir manyetik bant kullanıldı. Mevcut teknolojinin sınırlamaları fiyatları yüksek olmaya zorlasa da, HP bilgisayarları yetenekler açısından çok daha sonraki IBM Kişisel Bilgisayarına benziyordu.

1980’ler

1984’te HP, masaüstü için hem mürekkep püskürtmeli hem de lazer yazıcıları piyasaya sürdü. Tarayıcı ürün yelpazesiyle birlikte, bunlar daha sonra başarılı çok işlevli ürünlere dönüştürüldü, en önemlisi tek birimli yazıcı/tarayıcı/fotokopi/faks makineleri. HP’nin son derece popüler LaserJet lazer yazıcı serisindeki baskı mekanizmaları, neredeyse tamamen, Xerox tarafından geliştirilen teknolojiyi kullanan Canon’un bileşenlerine (baskı motorları) bağlıdır. HP, mekanizmanın yazdırması için verileri noktalara dönüştüren donanım, bellenim ve yazılım geliştirir. HP, HP3000’den HP9000 serisi mini bilgisayarlara, örneğin 404 MiB tutan HP 7935 sabit sürücü gibi ekli depolamaya geçiş yaptı.

3 Mart 1986’da HP, HP.com alan adını kaydettirerek, şimdiye kadar kaydedilen dokuzuncu Internet .com alan adı oldu.

1987’de, Hewlett ve Packard’ın işlerine başladıkları Palo Alto garajı, California Eyaleti’nin tarihi bir dönüm noktası olarak belirlendi.

1990’lar

1990’larda HP, başlangıçta üniversite, araştırma ve ticari kullanıcıları hedefleyen bilgisayar ürün serisini tüketicilere ulaşmak için genişletti.

HP, 1989’da Apollo Computer’ı ve 1995’te Convex Computer’ı satın alarak satın almalar yoluyla da büyüdü.

On yılın ilerleyen saatlerinde HP, tüketicilere doğrudan çevrimiçi satış yapmak için hpshopping.com’u bağımsız bir yan kuruluş olarak açtı; 2005 yılında mağazanın adı “HP Ev ve Ev Ofis Mağazası” olarak değiştirildi.

1995’ten 1998’e kadar Hewlett-Packard, İngiliz futbol takımı Tottenham Hotspur’un sponsorlarıydı.

1999 yılında, bilgisayar, depolama ve görüntüleme ile ilgili olmayan tüm işletmeler, Agilent’i oluşturmak için HP’den ayrıldı. Agilent’in yan ürünü, Silikon Vadisi tarihindeki en büyük ilk halka arz oldu. Bölünme, telekom ve kablosuz Ar-Ge ve üretim için bilimsel aletler, yarı iletkenler, optik ağ cihazları ve elektronik test ekipmanları üreten yaklaşık 30.000 çalışanı olan 8 milyar dolarlık bir şirket yarattı.

Temmuz 1999’da HP, Dow Jones Industrial Average’daki bir şirketin ilk kadın CEO’su olan Carly Fiorina’yı CEO olarak atadı. Fiorina, 2000’lerin başındaki teknoloji endüstrisi gerileme döneminde CEO olarak görev yaptı. Görev süresi boyunca HP’nin piyasa değeri yarı yarıya düştü ve şirket ağır iş kayıplarına uğradı. HP Yönetim Kurulu, Fiorina’dan 2005 yılında istifa etmesini istedi ve Fiorina 9 Şubat 2005’te istifa etti.

2000’ler

3 Eylül 2001’de HP, iki şirketi birleştirmek için Compaq ile bir anlaşmaya varıldığını duyurdu. Mayıs 2002’de, bir hissedar oylamasından sonra HP, Compaq ile resmen birleşti. Bundan önce, şirketlerin ürün ekiplerini ve ürün gruplarını birleştirme planları vardı.

1998’de Compaq, Digital Equipment Corporation’ı çoktan devralmıştı. Bu nedenle HP, eski Dijital Ekipman ürünleri olan PDP-11, VAX ve AlphaServer için destek sunmaya devam etmektedir.

Birleşme, Bill Hewlett’in birleşmeye itiraz eden oğlu Walter ile bir vekalet kavgasının ardından gerçekleşti. Compaq, 1997’de (eski HP çalışanları tarafından başlatılan) Tandem Computers’ı ve 1998’de Digital Equipment Corporation’ı satın almıştı. Bu stratejinin ardından HP, birçok farklı pazar için masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve sunucularda önemli bir oyuncu haline geldi. Compaq ile birleşmenin ardından, yeni hisse senedi sembolü, ittifakın önemini ve ayrıca iki şirketin anahtar harflerini göstermek için önceki iki sembol olan “HWP” ve “CPQ”nun bir kombinasyonu olan “HPQ  oldu . ackard ve Compa q  (ikinci şirket, tüm ürünlerinde “Q” logosuyla ünlüdür.)

2004 yılında HP, HP Pavilion dv 1658 ve 1040 dahil olmak üzere DV 1000 Serisini piyasaya sürdü, iki yıl sonra Mayıs 2006’da HP,  Bilgisayar Yeniden Kişisel kampanyasına başladı . Kampanya, PC’nin kişisel bir ürün olduğu gerçeğini geri getirmek için tasarlandı. Kampanyada viral pazarlama, sofistike görseller ve kendi web sitesi (www.hp.com/personal) kullanıldı. Reklamlardan bazılarında Pharrell, Petra Nemcova, Mark Burnett, Mark Cuban, Alicia Keys, Jay-Z, Gwen Stefani ve Shaun White gibi tanınmış kişiler yer alıyordu.

13 Mayıs 2008’de HP ve Elektronik Veri Sistemleri (EDS), HP’nin EDS’yi satın alacağı kesin anlaşmayı imzaladıklarını duyurdu. 30 Haziran’da HP  , 1976 tarihli Hart-Scott-Rodino Antitröst İyileştirmeler Yasası kapsamındaki bekleme süresinin sona erdiğini [24] duyurdu. “İşlem, hâlâ EDS hissedar onayı ve Avrupa Komisyonu’ndan ve diğer ABD dışındaki yargı bölgelerinden düzenleyici izin gerektiriyor ve birleşme anlaşmasında belirtilen diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesine veya feragat edilmesine tabi.” Anlaşma 26 Ağustos 2008’de tamamlandı ve EDS’nin “EDS bir HP şirketi” olarak yeniden markalanacağı kamuoyuna açıklandı. 23 Eylül 2009 itibariyle EDS, HP Enterprise Services olarak bilinmektedir.

11 Kasım 2009’da 3Com ve Hewlett-Packard, Hewlett-Packard’ın 3Com’u 2,7 milyar dolar nakit karşılığında satın alacağını duyurdu. Satın alma, teknoloji devlerinin tek adres olma yolunda ilerlemek için yaptıkları bir dizi devralma ve satın alma arasında boyut olarak en büyüklerinden biri. 2007’deki mali krizin başlangıcından bu yana, teknoloji devleri sürekli olarak mevcut pazar nişlerinin ötesine geçme baskısı hissettiler. Dell, daha önce IBM’in hakim olduğu teknoloji danışmanlığı iş alanına girmek için yakın zamanda Perot Systems’ı satın aldı. Hewlett-Packard’ın son hamlesi, Cisco’nun hakim olduğu kurumsal ağ donanımı pazarına girişine damgasını vurdu.

2010’lar

28 Nisan 2010’da Palm, Inc. ve Hewlett-Packard, HP’nin Palm’ı 1,2 milyar dolar nakit ve borç karşılığında satın alacağını duyurdu. Satın almaya giden aylarda, Palm’ın ikisinden biri tarafından satın alınacağı söylendi. HTC, Dell, RIM veya HP. Palm cep telefonlarının HP ürün serisine eklenmesi, o zamanlar geçerli olan iPAQ mobil ürünleriyle bir miktar örtüşme sağladı, ancak bu aygıtlar iyi satış yapmadığından HP’nin mobil varlığını önemli ölçüde artırdığı düşünülüyordu. Palm’ın eklenmesi, HP’ye webOS olarak bilinen mobil işletim platformunun yanı sıra değerli patentlerden oluşan bir kitaplık getirdi. 1 Temmuz 2010’da Palm’ın satın alınması kesinleşti. Palm, Inc.’in webOS’unun satın alınması, HP’nin kendi ekosistemini oluşturmak için büyük bir kumar oynamaya başladı. 1 Temmuz 2011’de HP, webOS’u tablet cihazlara getiren HP TouchPad adlı ilk tabletini piyasaya sürdü. 2 Eylül 2010’da, HP, 3PAR için teklif verme savaşını, Dell’in karşılamayı reddettiği 33 dolarlık hisse teklifiyle (2,07 milyar dolar) kazandı. HP’nin Palm’ı satın almasının ardından, Compaq markasını aşamalı olarak kaldıracaktı.

6 Ağustos 2010’da, CEO Mark Hurd tartışmalar nedeniyle istifa etti ve CFO Cathie Lesjak geçici CEO rolünü üstlendi. 30 Eylül 2010’da Léo Apotheker, HP’nin yeni CEO’su ve Başkanı olarak seçildi. HP istifa basın bülteninde Mark Hurd, “Yönetim kurulu üyeleriyle bir dizi görüşmeden sonra, kenara çekileceğim ve yönetim kurulu yeni liderlik arayacak. Bu, HP’de beş yıl geçirdikten sonra benim için acı verici bir karar, ancak HP’de etkili bir lider olarak devam etmemin benim için zor olacağına inanıyorum ve bunun, kurulun ve benim şu anda verebileceğimiz tek karar olduğuna inanıyorum. Bunun HP’nin işletim performansına veya finansal bütünlüğüne hiçbir şekilde yansımadığının altını çizmek isterim.” Mark Hurd devam etti. “HP, kendini işine adamış ve müşteri odaklı bir iş gücü tarafından desteklenen son derece yetenekli bir yönetici ekibe sahiptir.

Apotheker’in atanması, yan kuruluşlarından biri sistematik olarak Oracle’dan yazılım çalarken Apotheker’ın SAP’den sorumlu olduğundan şikayet eden Oracle CEO’su Larry Ellison’da güçlü bir tepkiye yol açtı. SAP, artık kapanan yan kuruluşunun Oracle fikri mülkiyetine yasa dışı bir şekilde eriştiğini kabul etti.

18 Ağustos 2011’de HP, akıllı telefon ve tablet bilgisayar işinden stratejik olarak ayrılacağını duyurdu ve daha yüksek marjlı “Kurumsal, ticari ve devlet pazarlarına ağırlık vererek Bulut, çözümler ve yazılımın stratejik önceliklerine” odaklandı. kişisel bilgisayar bölümü ayrı bir şirkete bölünür. HP’nin kurumsal müşterilere sunucu ve diğer ekipman satmaya devam ederken ‘PC’ işini bırakmak için temelden bir yeniden yapılanma değerlendirmesi, IBM’in 2005’te yaptığına benzerdi. ticari operasyonlar için çok entegre ve kritikti ve şirket, Kişisel Sistemler Grubuna olan bağlılığını yeniden teyit etti.

22 Eylül 2011’de Hewlett-Packard Co., Léo Apotheker’in yerine eski eBay Inc. İcra Kurulu Başkanı Meg Whitman’ı başkan ve CEO olarak atadı ve Raymond J. Lane şirketin yönetim kurulu başkanı oldu.

21 Mart 2012’de HP, baskı ve bilgisayar bölümlerinin, bilgisayar bölümünden Todd Bradley tarafından yönetilen tek bir birim haline geleceğini söyledi. Basım şefi Vyomesh Joshi şirketten ayrılıyor.

23 Mayıs 2012’de HP, 2012’nin ikinci çeyreğinde %31’lik bir kâr düşüşü bildirdikten sonra yaklaşık 27.000 çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Kârdaki düşüş, akıllı telefonların, tabletlerin ve diğer cep telefonlarının artan popülaritesinden kaynaklanıyor. kişisel bilgisayarların satışını yavaşlatan cihazlar.

30 Mayıs 2012’de HP, ilk net sıfır enerji veri merkezini tanıttı. HP veri merkezi, geleneksel elektrik şebekeleri yerine güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir kaynakları kullanmayı planlıyor.

10 Temmuz 2012’de, HP’nin Sunucu İzleme Yazılımı bir Sıfır gün güvenlik açığından etkilendi. Bu felakete neden olan iki güvenlik açığı ile ilgili olarak müşterilere güvenlik uyarısı verilmiş ve güvenlik açıklarının giderilmesi için yöneticilerden uygun yamaları yüklemeleri istenmiştir. Bir ay sonra, HP’nin resmi eğitim merkezi sitesi, bir güvenlik açığını göstermek için “Hitcher” olarak bilinen Pakistanlı bilgisayar korsanı tarafından saldırıya uğradı ve tahrif edildi.

10 Eylül 2012’de HP, yeniden yapılandırma rakamlarını revize etti; şimdi 29.000 kişiyi işten çıkarıyorlar. HP, Temmuz 2012 itibarıyla 3.800 kişiyi – revize edilmiş 29.000 rakamının yaklaşık yüzde 7’si – işten çıkarmıştı.

20 Kasım 2012’de HP, 2011’de satın alınan Autonomy Corporation’ın değeri hakkında 8,8 milyar dolarlık bir değer düşüklüğü aldı ve ayrıca Autonomy’nin HP’nin satın alınmasından önce mali durumunu yanlış beyan ettiğini iddia etti. HP, HP’yi yöneten başkan yardımcısı ve baş hukuk müşaviri John Schultz’un gözetiminde, Autonomy’nin geçmiş mali sonuçlarından Pricewaterhouse Cooper tarafından yapılan adli tıp incelemesi de dahil olmak üzere yoğun bir iç soruşturmanın ardından ABD ve Birleşik Krallık’taki yetkililerden bu konuları araştırmalarını istedi. Autonomy’nin edinildiği sırada büyük ölçüde aşırı değer verildiğine inanmak. Bu aşırı değerlemenin, Autonomy’nin geliri, temel büyüme oranı, brüt kar marjları ve iş karmasının yanlış beyanı dahil finansal performansının yanlış beyanından kaynaklandığına inanılıyordu.

31 Aralık 2013’te HP, 29.000 kesme işini Ekim 2014’e kadar 34.000 kesme işine revize etti. 2013 sonuna kadar mevcut kesme işleri 24.600 idi. 2013 yılı sonunda şirketin 317.500 çalışanı vardı. 22 Mayıs 2014’te HP, 2013’te açıklanan 34.000 kişiye ek olarak 11.000 ila 16.000 kişiyi daha işten çıkaracağını duyurdu. Hızla değişen bir BT ortamında başarılı bir şekilde rekabet edin, ”dedi CEO Meg Whitman o sırada.

Haziran 2014’te, Las Vegas’taki HP Discover müşteri etkinliği sırasında Meg Whitman ve Martin Fink, The Machine adlı tamamen yeni bir bilgisayar mimarisi projesini duyurdu. Bellekçilere ve silikon fotoniğe dayalı olarak Makine’nin on yıl bitmeden ticarileştirilmesi bekleniyor ve bu arada HP Laboratuvarlarındaki araştırma faaliyetinin %75’ini temsil ediyor.”

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir