Bilgisayar Ağı Nedir

Bilgisayar Ağı Nedir; Bilgi (veri) ve kaynakları paylaşmak için çok sayıda bağımsız bilgisayarı birbirine bağlayan bir sistemdir. Bilgisayarların ve diğer farklı cihazların entegrasyonu, kullanıcıların daha kolay iletişim kurmasını sağlar.
Bilgisayar Ağı Nedir; birbirine bağlı iki veya daha fazla bilgisayar sisteminin bir toplamıdır. Kablo veya kablosuz ortam kullanılarak bir ağ bağlantısı kurulabilir. Donanım ve yazılım, herhangi bir ağdaki bilgisayarları ve araçları bağlamak için kullanılır.
Bir bilgisayar ağı, çeşitli düğüm türlerinden oluşur. Sunucular, ağ donanımı, kişisel bilgisayarlar ve diğer özel veya genel amaçlı ana bilgisayarların tümü bir bilgisayar ağındaki düğümler olabilir. Bunları tanımlamak için ana bilgisayar adları ve ağ adresleri kullanılır.

İyi Bir ağ kriterleri:

  1. Performans: İletim süresi ve yanıt süresi dahil olmak üzere birçok yolla ölçülebilir. İletim süresi, bir mesajın bir cihazdan diğerine seyahat etmesi için gereken süredir. Yanıt süresi, bir sorgulama ile yanıt arasında geçen süredir. Ağın performansı, kullanıcı sayısı, ortam ve donanım türü gibi bir dizi faktöre bağlıdır.
  2. Güvenilirlik: Doğruluğa ek olarak, arıza sıklığı, bir bağlantının arızadan kurtulması için geçen süre ve ağın felaket durumundaki sağlamlığı ile ölçülür.
  3. Güvenlik: Ağ güvenliği sorunları, verilerin yetkisiz erişime karşı korunmasını, verilerin hasara ve gelişmeye karşı korunmasını ve ihlallerden ve veri kaybından kurtarmaya yönelik politika ve prosedürlerin uygulanmasını içerir.

Ağ Türleri

İletişim ortamına dayalı bölünme 

  • Kablolu Ağ: Hepimizin bildiği gibi “kablolu”, kablolardan oluşan herhangi bir fiziksel ortamı ifade eder. Bakır tel, bükümlü çift veya fiber optik kabloların tümü seçeneklerdir. Kablolu ağ, cihazları İnternet’e veya dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar gibi başka bir ağa bağlamak için kablolar kullanır.
  • Kablosuz Ağ: “Kablosuz”, kablosuz, elektromanyetik dalgalardan (EM Dalgaları) veya kızılötesi dalgalardan oluşan ortam anlamına gelir. Tüm kablosuz cihazlarda antenler veya sensörler bulunacaktır. Cep telefonları, kablosuz sensörler, TV uzaktan kumandaları, uydu disk alıcıları ve WLAN kartlı dizüstü bilgisayarlar kablosuz cihazların örnekleridir. Veri veya ses iletişimi için kablosuz ağ, kablolar yerine radyo frekansı dalgalarını kullanır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir